29 yıllık askeri hayatı olan Serdar Atasoy, itirafçı olduğu ifadesinde sadece 19 askerin ismini verdi. Bunların 16'sının daha önce deşifre olduğu ortaya çıktı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na atanmasının ardından FETÖ bağlantısı tespit edilen ve emekli edilen eski Tuğgeneral Serdar Atasoy, FETÖ itirafçısı olduğu ifadesinde yalnızca örgütle bağlantılı olarak 19 askerin ismini verdi. 29 yıllık askerlik hayatı bulunan Atasoy’un verdiği 19 isimden 16'sının daha önce darbeye karışan ve deşifre olan isimler olması dikkat çekti.

GÜNDEM 13.02.2021, 10:42 13.02.2021, 11:35 ABONE OL: google news
29 yıllık askeri hayatı olan Serdar Atasoy, itirafçı olduğu ifadesinde sadece 19 askerin ismini verdi. Bunların 16'sının daha önce deşifre olduğu ortaya çıktı.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Alican ULUDAĞ 

Atasoy’un ifadesindeki 3 askerin ise daha önce ismi bilinmiyordu. Harp Okulu’na girdiği ve göreve başladığı ilk yıllardaki imamlar ile aynı grupta olduğu FETÖ bağlantılı askerlerin isimlerini hatırlayan Atasoy’un son dönemde çalıştığı yerlerde aynı örgütten olan asker adı vermemesi, bazı imamların isimlerini hatırlamadığını belirtmesi şüphe uyandırdı. Bu durum, Atasoy’un “sakladığı isimler mi var” sorusuna neden oldu. Serdar Atasoy, FETÖ’nün Kara Kuvvetleri yapılanmasına ilişkin soruya da “Bilgim yok” dedi.

FETÖ itirafçısı eski general Serdar Atasoy’un atanması ile ilgili tartışmalar sürerken, yeni bilgiler ortaya çıktı.

Serdar Atasoy, Albay rütbesiyle Malatya’daki İkinci Ordu Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevini yürütürken, 2020 YAŞ toplantısı sonucunda bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Tuğgeneralliğe terfi ettirilip, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’na getirildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Atasoy’un itirafçı olmasının ardından “FETÖ bağlantısı tespit edilince bu göreve başlatmadık ve emekli ettik” dedi. Oysa Atasoy, bu görevden alındı ancak yine kritik bir makam olan Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı’na atandı.

Serdar Atasoy, MİT’in raporu üzerine 2 Kasım 2020’de emekli edildi. Yani, 3 ay aktif şekilde görev yaptı. FETÖ bağlantısı tespit edildiği için emekliye ayrılan Atasoy’un gözaltına alınma tarihinin ise 27 Şubat 2021 oldu. Atasoy, bu 3 aylık sürede savcılığın olası gözaltısına karşı hazırlık yapma imkanına kavuştu.

Harp Akademisi’nde de yaptı görev

Serdar Atasoy, 1991 yılında sınavları kazanarak Harp Okulu’na girdi. 1995 yılında Piyade Teğmen olarak Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu.

2002 yılı Aralık ayında Kara Harp Akademileri sınavına girdi. Bu sınavı kazanan Atasoy, 2003-2005 yılları arasında eğitim görerek, kurmay subay oldu.

Çeşitli illerde görev yaptıktan sonra 2008’de Harp Akademileri’nde Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’ne Plan Subayı olarak atandı. 2010’da Kara Harp Akademisi’nde öğretim görevlisi oldu. İfadesinde teğmenlik rütbesini İstanbul’da Fethullah Gülen’in taktığını belirten Atasoy, 2003’te ise kurmaylık sınav sorularının kendisine verildiğini anlattı. Ancak emniyet sorgusu sırasında Atasoy’un Harp Akademileri’nde görevliyken sınav sorularını FETÖ iltisaklı öğrencilere verip vermediğine ilişkin herhangi bir soru sorulmadı.

İki kez soruşturuldu ama terfi etti

Darbe girişimi sırasında Bangladeş’te Askeri Ateşe olarak görev yapan ve darbeci Sinan Süer’in darbe bildirimine whatsapp üzerinden “emredersiniz komutanım” şeklinde olumlu yanıt veren Atasoy, darbeden sonra iki kez soruşturma geçirdi. 2017’de Erzincan’da görev yaparken gözaltına alındı ancak kararıyla serbest bırakılan Atasoy, 2019’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturuldu. Ancak soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

İfadesi şüpheli

Örgüt içerisinde “Servet” kod adını kullanan Atasoy’un 13 sayfalık ifadesinde ise şüpheli birçok yan var. İfadesinde örgütle bağlantısı olduğunu belirttiği 19 askerin 15’inin daha önceden darbe girişimine karıştığı için deşifre olması dikkat çekti. İsmini verdiği bazı isimlerin geçmişte ihraç edildiği belirlenirken, bazıları cezaevinde, bir kısmı ise firari.

Albaylar İskender Girgin ve Erdal Başar: 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edildiler.

Teğmen Güven Kösen ve Albay Gökhan Peker: Kösen 1997’de Siirt’te, Peker ise Şırnak’ta 2017’de şehit oldu.

Yarbay Yüksel Acı: 15 Temmuz darbe girişimine karıştığı gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yıldırım Güneş, Sadık Gök ve Ramazan Türkmen: Üç isim yurt dışında askeri ateşe olarak görev yaparken 15 Temmuz’un ardından yurda dönmedi ve haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

Kurmay Albay Saltuk Buğra Karahan: NATO görevindeyken yurda dönmedi, firar etti.

Albay Ahmet Akyol: AB Askeri Temsilci Yardımcısı görevini yürütürken darbeden sonra firar etti.

Mehmet Emin Tomas: İhraç askeri ateşe.

Yarbay Ali Tolga Sıçrar: 15 Temmuz darbe girişimine karıştı, Kara Harp Okulu davasında müebbet hapis cezası aldı. Halen cezaevinde.

Albay Mustafa Barış Avıalan: Yurtta Sulh Konseyi üyesi olmakla suçlandı. 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Sincan Cezaevi’nde tutukluyken rahatsızlandı, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Cemal Avıalan: Barış Avıalan'ın asker kardeşi. İhraç edildi.

Albay Cemil Turhan: 15 Temmuz darbe girişimini Genelkurmay Karargahı’ndan yönetti. Yargılandı, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet aldı. Halen cezaevinde.

Sadece 3 isim deşifre olmamış

Atasoy’un verdiği isimler arasında 3 askerin ise isimleri daha önce deşifre olmadı. Bunlar devresi A.A., Harp Akademileri’nde birlikte çalıştığı E.A ile 2010’da Kara Harp Okulu’nda beraber görev yaptığı N.B oldu. Bu 3 ismin isimleri darbe girişimine karışıp karışmadığı ve halen görev olup olmadıkları ise bilinmiyor.

Kars’taki döneminde isim vermedi

2005’te Kars’a tayinin çıktığını ifade eden Atasoy, İsmet kod adlı örgüt sorumlusunun kendisini Kars’ta Ahmet kod adlı kişiye devrettiğini kaydetti. Burada üç yıl görev yaptığını belirten Atasoy, daha sonra İstanbul Harp Akademileri’ne tayinin çıktığını ifade etti. Atasoy’un, Kars’ta görev yaparken örgüt içinde yer alan herhangi bir asker ismi vermemesi dikkat çekti.

İmamların isimlerini hatırlayamadı!

Eski dönemdeki imamların kod adlarını belirten Serdar Atasoy, 2008’den sonra kendisinden sorumlu olan iki mahrem imamın isimlerini ise “hatırlayamadı.”

2008’de İstanbul iline gittiğinde Ahmet’in kendisini başka birine devrettiğini ifade eden Atasoy, bu imamın ismini hatırlayamadığını kaydetti. 2010’da Kara Harp Akademisi’ne tayinin çıktığını kaydetti. Atasoy, ismini hatırlamadığı kişiyi şöyle tarif etti:

“Bu şahıs 2008-2010 yılları arasında örgüt içinde benden sorumlu olan ve yine örgüt içinde daha üst seviye olan şahıstır. Bu şahıs Alemdağ caddesinde evi vardı. Sivaslı olduğunu hatırlıyorum. Bu şahıs hatırladığım kadarı ile öğretmen idi. Ayrıca bana şifreli USB belleği ve Operasyonel hattı veren kişidir. 2008-2010 yıllarında benden sorumlu olan mahrem imam şahsın İstanbul da Alemdağ da görüşmek için gittiğim evinde bu yapılanma içerisinde başka şahıslarda görmüştüm, benden sorumlu olan şahıs ile aynı konumda olan adını hatırlamadığım şahıs ve ikisinin de üstü konumda olan bir şahsı sohbet ve görüşmelerde görmüştüm. Bu şahısları iki kez gördüm, fotoğraflarını görmem durumunda teşhis edebilirm.”

Atasoy, 2010 yılında Kara Harp Akademisine tayini çıkınca kendisiyle ilgilenen ismini hatırlamadığı sorumlusunun, kendisini yine “ismini hatırlamadığım Uzun boylu bir kişiye devrettiğini” öne sürdü. Bu kişinin, kendisini askerler C.A. ve N.B. ile grup yaptığını ifade etti.

İmamla darbe girişimine kadar görüşmüş

2012’de Kıbrıs’a gittiğinde Önder Körfez adlı sigortacı ile tanıştırıldığını söyledi. 2014’te Bangladeş’e gittiğinde kendisiyle Bekir kod adlı imamın ilgilendiğini ifade etti. Bu kişiyle darbe girişimine kadar görüştüğünü söyledi.

Öte yandan Serdar Atasoy, atandığı Kara Kuvvetleri’ne ilişkin de bilgi vermekten kaçındı. Atasoy, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması hakkında bildiklerinizi anlatın” sorusunu “Konu hakkında bilgim yoktur” ifadesiyle yanıtlamaktan kaçındı.

“FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Mahrem Hizmetlerde Kullandığı Kavramlar Olan “Birim Sorumlusu, Temsilci, Müdür, Müdür Yardımcısı, Öğretmen, Öğrenci” Kavramları Hakkında Bildiklerinizi Anlatınız” sorusuna da aynı yanıtı verdi.

Deşifre olmayanları mı saklıyor?        

Serdar Atasoy’un 2 Kasım 2020’de emekli olmasına karşın ifadesinin ancak 2 Şubat 2021’de alınması, bu 3 aylık dönemde serbest olması, olası ifadeye hazırlandığı yorumlarına neden oldu. FETÖ’nün, savcılık dosyalarına yansıyan örgüt içinde verdiği talimatlarda, gözaltına alınmaları durumunda “daha önce deşifre olmuş kişilerin isimlerini vererek, itirafçı olmaları ve bu sayede serbest kalmaları” talimatı verdiği biliniyor.

Serdar Atasoy’un ifadesinde de 19 isimden 16'sının zaten bilinenler arasında olması, “Ne saklıyor” sorusuna neden oldu. Bu durumun ise etkin pişmanlık konusunda samimi olup olmadığı konusunda kuşku uyandırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
6°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 27 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Denizlispor 27 24
20. Ankaragücü 26 23
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Menemenspor 25 27
13. Adanaspor 24 26
14. Boluspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. Leicester City 28 53
3. M. United 27 51
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Brighton 27 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 25 20