29 yıllık askeri hayatı olan Serdar Atasoy, itirafçı olduğu ifadesinde sadece 19 askerin ismini verdi. Bunların 16'sının daha önce deşifre olduğu ortaya çıktı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na atanmasının ardından FETÖ bağlantısı tespit edilen ve emekli edilen eski Tuğgeneral Serdar Atasoy, FETÖ itirafçısı olduğu ifadesinde yalnızca örgütle bağlantılı olarak 19 askerin ismini verdi. 29 yıllık askerlik hayatı bulunan Atasoy’un verdiği 19 isimden 16'sının daha önce darbeye karışan ve deşifre olan isimler olması dikkat çekti.

GÜNDEM 13.02.2021, 10:42 13.02.2021, 11:35 ABONE OL: google news
29 yıllık askeri hayatı olan Serdar Atasoy, itirafçı olduğu ifadesinde sadece 19 askerin ismini verdi. Bunların 16'sının daha önce deşifre olduğu ortaya çıktı.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Alican ULUDAĞ 

Atasoy’un ifadesindeki 3 askerin ise daha önce ismi bilinmiyordu. Harp Okulu’na girdiği ve göreve başladığı ilk yıllardaki imamlar ile aynı grupta olduğu FETÖ bağlantılı askerlerin isimlerini hatırlayan Atasoy’un son dönemde çalıştığı yerlerde aynı örgütten olan asker adı vermemesi, bazı imamların isimlerini hatırlamadığını belirtmesi şüphe uyandırdı. Bu durum, Atasoy’un “sakladığı isimler mi var” sorusuna neden oldu. Serdar Atasoy, FETÖ’nün Kara Kuvvetleri yapılanmasına ilişkin soruya da “Bilgim yok” dedi.

FETÖ itirafçısı eski general Serdar Atasoy’un atanması ile ilgili tartışmalar sürerken, yeni bilgiler ortaya çıktı.

Serdar Atasoy, Albay rütbesiyle Malatya’daki İkinci Ordu Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevini yürütürken, 2020 YAŞ toplantısı sonucunda bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Tuğgeneralliğe terfi ettirilip, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’na getirildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Atasoy’un itirafçı olmasının ardından “FETÖ bağlantısı tespit edilince bu göreve başlatmadık ve emekli ettik” dedi. Oysa Atasoy, bu görevden alındı ancak yine kritik bir makam olan Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı’na atandı.

Serdar Atasoy, MİT’in raporu üzerine 2 Kasım 2020’de emekli edildi. Yani, 3 ay aktif şekilde görev yaptı. FETÖ bağlantısı tespit edildiği için emekliye ayrılan Atasoy’un gözaltına alınma tarihinin ise 27 Şubat 2021 oldu. Atasoy, bu 3 aylık sürede savcılığın olası gözaltısına karşı hazırlık yapma imkanına kavuştu.

Harp Akademisi’nde de yaptı görev

Serdar Atasoy, 1991 yılında sınavları kazanarak Harp Okulu’na girdi. 1995 yılında Piyade Teğmen olarak Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu.

2002 yılı Aralık ayında Kara Harp Akademileri sınavına girdi. Bu sınavı kazanan Atasoy, 2003-2005 yılları arasında eğitim görerek, kurmay subay oldu.

Çeşitli illerde görev yaptıktan sonra 2008’de Harp Akademileri’nde Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’ne Plan Subayı olarak atandı. 2010’da Kara Harp Akademisi’nde öğretim görevlisi oldu. İfadesinde teğmenlik rütbesini İstanbul’da Fethullah Gülen’in taktığını belirten Atasoy, 2003’te ise kurmaylık sınav sorularının kendisine verildiğini anlattı. Ancak emniyet sorgusu sırasında Atasoy’un Harp Akademileri’nde görevliyken sınav sorularını FETÖ iltisaklı öğrencilere verip vermediğine ilişkin herhangi bir soru sorulmadı.

İki kez soruşturuldu ama terfi etti

Darbe girişimi sırasında Bangladeş’te Askeri Ateşe olarak görev yapan ve darbeci Sinan Süer’in darbe bildirimine whatsapp üzerinden “emredersiniz komutanım” şeklinde olumlu yanıt veren Atasoy, darbeden sonra iki kez soruşturma geçirdi. 2017’de Erzincan’da görev yaparken gözaltına alındı ancak kararıyla serbest bırakılan Atasoy, 2019’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturuldu. Ancak soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

İfadesi şüpheli

Örgüt içerisinde “Servet” kod adını kullanan Atasoy’un 13 sayfalık ifadesinde ise şüpheli birçok yan var. İfadesinde örgütle bağlantısı olduğunu belirttiği 19 askerin 15’inin daha önceden darbe girişimine karıştığı için deşifre olması dikkat çekti. İsmini verdiği bazı isimlerin geçmişte ihraç edildiği belirlenirken, bazıları cezaevinde, bir kısmı ise firari.

Albaylar İskender Girgin ve Erdal Başar: 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edildiler.

Teğmen Güven Kösen ve Albay Gökhan Peker: Kösen 1997’de Siirt’te, Peker ise Şırnak’ta 2017’de şehit oldu.

Yarbay Yüksel Acı: 15 Temmuz darbe girişimine karıştığı gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yıldırım Güneş, Sadık Gök ve Ramazan Türkmen: Üç isim yurt dışında askeri ateşe olarak görev yaparken 15 Temmuz’un ardından yurda dönmedi ve haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

Kurmay Albay Saltuk Buğra Karahan: NATO görevindeyken yurda dönmedi, firar etti.

Albay Ahmet Akyol: AB Askeri Temsilci Yardımcısı görevini yürütürken darbeden sonra firar etti.

Mehmet Emin Tomas: İhraç askeri ateşe.

Yarbay Ali Tolga Sıçrar: 15 Temmuz darbe girişimine karıştı, Kara Harp Okulu davasında müebbet hapis cezası aldı. Halen cezaevinde.

Albay Mustafa Barış Avıalan: Yurtta Sulh Konseyi üyesi olmakla suçlandı. 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Sincan Cezaevi’nde tutukluyken rahatsızlandı, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Cemal Avıalan: Barış Avıalan'ın asker kardeşi. İhraç edildi.

Albay Cemil Turhan: 15 Temmuz darbe girişimini Genelkurmay Karargahı’ndan yönetti. Yargılandı, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet aldı. Halen cezaevinde.

Sadece 3 isim deşifre olmamış

Atasoy’un verdiği isimler arasında 3 askerin ise isimleri daha önce deşifre olmadı. Bunlar devresi A.A., Harp Akademileri’nde birlikte çalıştığı E.A ile 2010’da Kara Harp Okulu’nda beraber görev yaptığı N.B oldu. Bu 3 ismin isimleri darbe girişimine karışıp karışmadığı ve halen görev olup olmadıkları ise bilinmiyor.

Kars’taki döneminde isim vermedi

2005’te Kars’a tayinin çıktığını ifade eden Atasoy, İsmet kod adlı örgüt sorumlusunun kendisini Kars’ta Ahmet kod adlı kişiye devrettiğini kaydetti. Burada üç yıl görev yaptığını belirten Atasoy, daha sonra İstanbul Harp Akademileri’ne tayinin çıktığını ifade etti. Atasoy’un, Kars’ta görev yaparken örgüt içinde yer alan herhangi bir asker ismi vermemesi dikkat çekti.

İmamların isimlerini hatırlayamadı!

Eski dönemdeki imamların kod adlarını belirten Serdar Atasoy, 2008’den sonra kendisinden sorumlu olan iki mahrem imamın isimlerini ise “hatırlayamadı.”

2008’de İstanbul iline gittiğinde Ahmet’in kendisini başka birine devrettiğini ifade eden Atasoy, bu imamın ismini hatırlayamadığını kaydetti. 2010’da Kara Harp Akademisi’ne tayinin çıktığını kaydetti. Atasoy, ismini hatırlamadığı kişiyi şöyle tarif etti:

“Bu şahıs 2008-2010 yılları arasında örgüt içinde benden sorumlu olan ve yine örgüt içinde daha üst seviye olan şahıstır. Bu şahıs Alemdağ caddesinde evi vardı. Sivaslı olduğunu hatırlıyorum. Bu şahıs hatırladığım kadarı ile öğretmen idi. Ayrıca bana şifreli USB belleği ve Operasyonel hattı veren kişidir. 2008-2010 yıllarında benden sorumlu olan mahrem imam şahsın İstanbul da Alemdağ da görüşmek için gittiğim evinde bu yapılanma içerisinde başka şahıslarda görmüştüm, benden sorumlu olan şahıs ile aynı konumda olan adını hatırlamadığım şahıs ve ikisinin de üstü konumda olan bir şahsı sohbet ve görüşmelerde görmüştüm. Bu şahısları iki kez gördüm, fotoğraflarını görmem durumunda teşhis edebilirm.”

Atasoy, 2010 yılında Kara Harp Akademisine tayini çıkınca kendisiyle ilgilenen ismini hatırlamadığı sorumlusunun, kendisini yine “ismini hatırlamadığım Uzun boylu bir kişiye devrettiğini” öne sürdü. Bu kişinin, kendisini askerler C.A. ve N.B. ile grup yaptığını ifade etti.

İmamla darbe girişimine kadar görüşmüş

2012’de Kıbrıs’a gittiğinde Önder Körfez adlı sigortacı ile tanıştırıldığını söyledi. 2014’te Bangladeş’e gittiğinde kendisiyle Bekir kod adlı imamın ilgilendiğini ifade etti. Bu kişiyle darbe girişimine kadar görüştüğünü söyledi.

Öte yandan Serdar Atasoy, atandığı Kara Kuvvetleri’ne ilişkin de bilgi vermekten kaçındı. Atasoy, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması hakkında bildiklerinizi anlatın” sorusunu “Konu hakkında bilgim yoktur” ifadesiyle yanıtlamaktan kaçındı.

“FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Mahrem Hizmetlerde Kullandığı Kavramlar Olan “Birim Sorumlusu, Temsilci, Müdür, Müdür Yardımcısı, Öğretmen, Öğrenci” Kavramları Hakkında Bildiklerinizi Anlatınız” sorusuna da aynı yanıtı verdi.

Deşifre olmayanları mı saklıyor?        

Serdar Atasoy’un 2 Kasım 2020’de emekli olmasına karşın ifadesinin ancak 2 Şubat 2021’de alınması, bu 3 aylık dönemde serbest olması, olası ifadeye hazırlandığı yorumlarına neden oldu. FETÖ’nün, savcılık dosyalarına yansıyan örgüt içinde verdiği talimatlarda, gözaltına alınmaları durumunda “daha önce deşifre olmuş kişilerin isimlerini vererek, itirafçı olmaları ve bu sayede serbest kalmaları” talimatı verdiği biliniyor.

Serdar Atasoy’un ifadesinde de 19 isimden 16'sının zaten bilinenler arasında olması, “Ne saklıyor” sorusuna neden oldu. Bu durumun ise etkin pişmanlık konusunda samimi olup olmadığı konusunda kuşku uyandırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30