''Dostlarımızla birlikte iktidara geldiğimizde Türkiye'nin talihini değiştireceğiz''

İzmir'de Çiğli Tramvayı'nın temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Buca'ya metro yapımı için uluslararası finans kuruluşlarından yüzde 3 faizle 1 milyar 70 milyon Euro'luk kredi kullanacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'nin ödediği faiz yüzde 5-6. Bizim belediyelerimizin uluslararası alanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hazinesi'nden daha iyi ve daha güvenilir olduğunu gösteriyor. İnşallah iktidara geldiğimizde, dostlarımızla birlikte iktidara geldiğimizde Türkiye'nin talihini değiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bütün uluslararası arenalarda güçlü kılacağız" dedi.

Politika 06.02.2021, 15:29 ABONE OL: google news
''Dostlarımızla birlikte iktidara geldiğimizde Türkiye'nin talihini değiştireceğiz''

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Çiğli Tramvayı açılışına katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" sloganları eşliğinde kürsüye geldi. Kılıçdaroğlu, "Martın sonu bahar dedik, bahar oldu. Ama bütün Türkiye'ye getireceğiz martın sonunu. Bütün Türkiye'ye huzuru, birlikteliği getireceğiz. Bu konuda çok kararlıyım, azimliyim. Hiçbir güç beni inandığım yoldan döndüremeyecektir. Halkın bütün katmanlarıyla birlikte bu ülkeye demokrasiyi, sevgiyi, huzuru getireceğiz. Kaygıyı, tasayı uzaklaştıracağız" ifadelerini kullandı.

7 milyon 31 bin lira sel ödemesi

Sel felaketi nedeniyle İzmirli yurttaşlara yeniden geçmiş olsun dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 bin 554 hane ve işyerinde zarar tespiti yaptığını açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Yaklaşık 7 milyon 31 bin liralık bir yardım yapılacak. Pazartesi günü belediye meclisinde bu karar alınacak ve uygulamaya konulacak" dedi.

"İzmir Büyükşehir'in kredisi bakanlıktan yüksek"

Kılıçdaroğlu, "Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, annesinin huzur içinde yaşadığı bir İzmir ve Türkiye istiyoruz. İzmir'deki belediye başkanlarımız bu konuda çok kararlı. İnşallah Türkiye'de de bunu hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Temeli atılan Çiğli tramvayı hakkından bilgiler veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2 yıl sonra ise gelip kurdeleyi birlikte kesmek istediğini söyledi. İzmir'de yüzde 72'si tamamlanan Narlıdere metrosunun çalışmalarını incelediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Narlıdere Metrosu da kısa sürede tamamlanacak ve İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Ama en önemlisi Buca Metrosu. Sayın başkanımız 'bu müjdeyi siz verin' dedi. Buca metrosuyla ilgili önemli bir gelişme var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni düşünün. Ve bunun Hazinesini düşünün. Hazineyi yöneten bakanlığı düşünün. Bunlar uluslararası piyasalardan borç alırken faiz ödüyorlar. En son aldıkları borç dolayısıyla ödedikleri faiz yüzde 5- 6 civarında. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 70 milyon Euro'luk borçlanmayı yüzde 3'le yaptı. Olağanüstü bir rakam. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ödediği faizin yarısı kadar bir faizle İzmir Büyükşehir Belediyesi bir borçlanma yapabiliyor. Bu ne demektir. Bu bizim belediyelerimizin uluslararası alanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hazinesi'nden daha iyi ve daha güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu bizim için gurur vesilesidir. İnşallah iktidara geldiğimizde, altını özenle çizeyim, dostlarımızla birlikte iktidara geldiğimizde Türkiye'nin talihini değiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bütün uluslararası alanda ve arenalarda güçlü kılacağız. Belediyelerimiz nasıl borçlanıyorlarsa yüzde 3'le, onlar nasıl borçlanıyorlarsa yüzde 5-6'yla bu çifte standardı ortadan kaldıracağız. Devletimizin hazinesini de güvenli olacak.

“Varlık Fonu'na yüzde 5'le borç vermediler”

Vatandaşların Devletin Hazine'sinin neden güvenli olmadığını düşünmesini isteyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

En değerli şirketlerimizi bünyesinde barındıran varlık fonu 3 kez uluslarası borçlanmaya çıktı, yüzde 5-6 faiz ödemek istemesine karşın, hiç kimse izin vermedi. Ama İBB Belediye Başkanımız ben ciddi metro hattı yapacağım dedi. 1 milyar 70 milyon Euro'luk borçlanmayı yüzde 3 faizle kabul ettiler. Bu ne demektir. Belediyemizin uluslararası arenadaki kredisi çok daha yüksek. Yeni aldığımız tüm belediyelerde göreceksiniz, mali gücü yüksek, uluslararası arenada saygınlığı olan belediyeleri yeniden inşa edeceğiz. İhalesi 15 Şubat'ta yapılacak. Uluslararası ve şeffaf, halka açık olacak. Öyle adamını bul gel, ihaleyi vereyim yok. Herkes Türkiye'de şunu bilmeli. CHP'li belediyeler tıkır tıkır çalışıyor. Alınan 1 milyar 70 milyon Euro'luk kredinin 4 yılı da ödemesiz. Toplam 12 yılda ödenecek. Çok iyi koşullar.

“Belediyelerimiz koç başıdır”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Çiğli Tramvay ihalesi şartnamesine koyduğu "yeni mezun mühendis ve mimarların projede çalıştırılma zorunluluğu" maddesinden de övgüyle bahseden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Belediye başkanları halkın sorunlarını çözmelidir. Ama harcadıkları çaba ve yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadırlar. Halka hesap vermek hakka hesap vermektir. Doğruyu hesaba vermektir. Her kuruşun hesabını kendi vatandaşına veren belediye başkanı doğru, dürüst bir belediye başkanındır. Biz yeni bir siyaset anlayışını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Halka hesap veren bir siyaset anlayışı. Belediyelerimizde bunu başlattık, sürdürüyoruz. İnşallah iktidarda da bunu yapacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Bizler belediyelerden başlayarak halkımızın zenginleşmesi için çaba harcayacağız. Bunlar 19 yılın sonunda Londra'daki bir tefeciye dünyanın faizini ödüyorlar. Ya faiz yükseliyor ya döviz yükseliyor. Döviz faiz endeksli bir politikayla ülkeyi yönetemezsiniz. Ülkeyi yönetmenin temel ekseni, yatırım, istihdamdır ve üretimdir. Bunlar olursa işsizlik sorununu çözersiniz. Ama kiminle muhatap olsan herkesin ailesinde bir işsiz var. 10 milyonu aşan işsizlik sorun. Ama sarayda oturanlar işsizlik sorununu bilmiyor. Çünkü sarayda işsizlik, yoksulluk sorunu yok… 1 maaş, 2 maaş, 3 maaş 4 maaş, 5 maaş alanlar var. Tuzları kuru onların. Ama biz Türkiye'yi düşünüyoruz. Bir kişinin bile yatağa aç girmemesi için uğraşıyoruz. Huzurun temeli nedir! Herkesin evine helal ekmek götürdüğü bir Türkiye. Bunu özlüyoruz. Belediyelerden başlayarak bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Belediyelerimiz koç başıdır. Belediye bunu yapıyorsa CHP iktidarda olduğunda çok daha fazlasını hayata geçirecektir.

"Siyahla beyaz kadar farklıyız"

İktidarın vatandaşlara 5 maskeyi dahi dağıtamadığını, ama CHP’li belediyelerin talep eden milyonlarca vatandaşa maskeyi ücretsiz gönderdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ama sarayda olanlar bunu yapamıyor, göremiyor. Çünkü biz halkın partisiyiz. Ayrıcalık yok kitabımızda. Bir kişi yoksulsa CHP'li belediyeler oradadır, sorunu gidermeye çalışır. Bu süreçte bizim belediye başkanları tarih yazdı. Maskenin yanı sıra milyonlarca kişiye nakdi ve ayni yardım da yapıldı. Esnafın sorunları giderilmesi için her türlü çaba harcandı. Kahveciden tutun taksiciye, servisçiden tutun okul kantincisine, sanatçıdan manavına hepsine yardımlar götürüldü. 10 binlerce öğrenciye tablet dağıtıldı. Binlerce çocuğa internet imkanı sağlandı. Halen bu çağda birleştirilmiş sınıflar var. Aynı öğretmen, birinci, ikinci, üçüncü sınıf çocuklarımızı aynı yerde okutuyor. Biz şu çağrıyı yaptık; 11 büyükşehir belediye başkanlığının olduğu yerlerde ‘bize milli emlak arsasını gösterin, size okul, derslik yapalım teslim edelim. Çocuklarımız güzel okullarda okusunlar’... Devletin yapamadığını, iktidarın yapamadığını 11 büyük kentte CHP olarak talip olduk. Bu çağrıyı İzmir'den tekrar yapıyorum. Biz yaparız. Biz siyaseti halk için yaparız. Siyaseti zenginleşme aracı olarak görmeyiz. Onlar öyle görür. Siyahla beyaz kadar farkımız var. Onlar gibi değiliz. Herkesin hakkına hukukuna saygımız var.

"Hukuk içinde engelleri aşacağız"

Pandemi döneminde CHP'li belediyelerin topladığı yardım paralarına el konulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanı arkadaşlarıma şunları söyledim. Hiçbir belediye başkanı şikayet etmesin. Engel varsa aşın dedik. Askıda fatura dedik. Fakirin fukaranın elektrik doğalgaz borcu var. 10 binlerce kişinin elektrik, su, doğalgaz faturaları ödendi, aracı belediye oldu. Demek ki hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın hukuk içinde aşmasını bileceğiz. Bakkal borcu olanlar da ödendi. Hiçbir yurttaşımızı bir başka kişiye muhtaç hale getirmedik" diye konuştu.

“Başkanlarımızı engellemeyin”

Kılıçdaroğlu, asgari ücret konusunda ise şunları söyledi:

Sadece ihtiyaç sahibi olanlara değil çalışanlara ve üretenlere saygılıyız. Her zaman bu insanlar en değerli insanlardır. Bunlar yolsuzluk yapmıyor, çalışıyorlar. Kentlerin bakımı temizliği kentin suyu her alanda çalışıyoruz. Emekçilerimiz çalışanlarımız var. Dedim ki hükümete, ‘bütçeyi çıkarıyorsunuz, asgari ücreti vergisiz net 3100 TL yapın’ dedik. 2 bin 825 lira yaptılar. Bizim en küçük belediyelerimiz asgari ücreti net en az 3100 TL yaptı. Ne kadar güzel değil mi. Çalışana üretene alın terine destek veriyoruz. Buradan hükümete de bir çağrı yapmak isterim: Bizim belediye başkanlarımıza zorluk çıkarmayın, engel çıkarmayın. Onlar yasal olarak halka hizmet etmek için ellerinden gelen her türlü çabayı gösteriyor. İktidar sanıyor ki engel çıkardım bunların hizmet yapmasını engelleyeceğim. Siz hiçbir koşulda CHP'nin hizmet götürmesini engelleyemezsiniz. Bu gücünüz de kapasiteniz de yok sizin. Biz yapacağız üreteceğiz.

Kahvecilere yardıma niye karşı çıkıldı

Konak Belediye Meclisi'nde kahvecilere nakdi yardım yapılmak istendiğini, ancak AKP'lilerin karşı çıktığını vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

5 Şubat 2021 Konak Belediyesi, kahvecilere nakdi yardım yapmak istiyor. Karara AK Partililer karşı çıkıyor. AK Partinin Genel Başkanı Erdoğan'a sesleniyorum. Kahvecilere ek ödeme, yardım yapılmasına AK Partililer neden karşı çıktı anlatsınlar. Hangi gerekçeyle karşı çıktılar, kahveciler de bunu dinlesinler. Bizim çalışmalarımıza tahammül edemiyorlar. Neden CHP'liler başarılı. Bunun formülü çok basit. İhaleleri saydam yapacaksın, hakkını olana vereceksin. Parayı yerinde harcayacaksın, israf yapmayacaksın. Harcadığınız her paranın hesabını vereceksin. Londra'daki tefeciye 83 milyonu hizmet eder hale getirdiniz. İşsizlik diz boyu. 10 milyon işsiz var. Bunlar bir siyasi tercihtir. Bu siyasi tercihler ülkeyi felakete götürüyor. Ekonomik olarak bir buhran yaşıyoruz. Emin olun CHP'li belediyeler olmasa çok daha büyük olaylar çıkardı. CHP'li belediyeler ihtiyaç sahibi milyonlarca aileye yardım yaptılar. Fakire fukaraya yardım yaptılar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30